Web proautoveterany.cz je eshop s převážně použitými náhradními díly a příslušenstvím pro autoveterány československé produkce 60., 70. a 80. let dvacátého století.

Naším koníčkem, zálibou i vášní jsou relativně mladá, ale již historická vozidla, tzv. youngtimery ze 60., 70. a 80. let. Jak se časové hranice posunují a vytváří se stále nové a nové bariéry pro provoz těchto vozidel, posunují se i naše hranice pro vozidla anglicky označované "youngtimer". Snažil jsem se přeložit tento "překladatelský oříšek", a jedním z mnoha možných vysvětlení je to, že jsou to vozidla stará 15 až 29 let, která mají sběratelský či historický potenciál. U mně to začalo to Škodou 1000 MB (můj historicky první osobní vůz, který jsem mohl legálně řídit na silnici - děkuji brácho) a pak už to jelo jak na běžícím pásu ... stovka, erko, garde, rapid, užovka. Kam dál? Favorit, Felicia Fun, teď možná Octavia Kombi z roku 1963, atd. U nás máme zvláštní slabinu pro škodovky s motorem vzadu, ale sledujeme i trendy, kam se bude náš veteránský svět ubírat. Škoda Fabia sedan? Škoda Roomster? Škoda Yeti? Všechny nepovedené (Roomster) nebo zapovězené (Fabia Sedan) nebo předčasně ukončené (Yeti) škodovky mají potenciál stát se vyhledávanými youngtimery či později veterány.

Tatra 603, Tatra 613, Citröen DS, Lanci Delta HF, Opel Manta, Audi Quattro?? To jsou nedostižné ideály. Zůstaňme při zemi u našich škodověnek. Snad ještě Škoda 1203, ona posmívaná "dvanástsettroska". Kde jsou? Kam se poděly ony sanitky, pohřebáci, valníčky, mikrobusy a další?

Troufám si tvrdit, že naší specializací jsou právě škodovky. Proč? Československá či česká automobilka s dlouhodoletou tradicí a stálou kvalitou vyprodukovala miliony relativně spolehlivých a s odstupem času i nádherných automobilů, které používaly miliony československých a českých řidičů a řidiček. Tito moji vrstevníci zcela jistě vzpomínají na nezapomenutelné zážitky, které jim škodovky na cestách připravily.

A všechna tato auta potřebují či budou potřebovat náhradní díly, které se už dnes nevyrábí nebo se těžko shání.

Ambicí našeho eshopu je nabízet za relativně příznivé ceny potřebné a někdy i leckde přebytečné autodíly na tato vozidla. Některé díly máme z minulosti skladem, některé se nám daří vykupovat či demontovat z aut na vrakovištích a naší snahou je některé díly nebo součásti příslušenství vyrábět moderními produkčními kusovými metodami. Některé díly se nám nehodí na naše auta, tak je nabídneme k prodeji či výměně.

Tento web a s ním spojený eshop není založen na podnikatelských aktivitách, neslouží ke tvorbě zisku, nelze získat daňový doklad či fakturu do podnikání. Jedná se pouze o místo, kde lze nakoupit použité náhradní díly, stejně jako je tomu na bazoši, aukru, annonci či jiných podobných inzertních serverech. Zatím jej provozuje omezený okruh osob, avšak připravujeme určité změny ...